Možná přijde i JXD

EXKLUZIVNĚ Z IRÁNU – od dongia

Posted in Dongiův objektiv a jeho příspěvky by moznaprijdeijxd on Prosinec 30, 2009

Kamarád z Íránu mi poslal mail s fotografiemi z teheránských ulic. Oslavy šíítského svátku ašura přerostly v demonstrace proti režimu, který tvrdě zakročil. Proti protestujícím zasahovala policie a armáda. Několik desítek lidí bylo zabïto, stovky demonstrantů zatčeny, nyní probíhá i zatýkání po domech. Byly zmláceny například i matky, které se vypravily na policejní stanice hledat své zmizelé děti. Na tři dny nebyl dostupný internet ani signál mobilních telefonů. Dnes vláda zinscenovala průvod svých příznivců, na zítřek je svolán pochod opozice. Očekává se opět zásah policie.
Kamarád mě prosí, abych ty fotografie poslal dál, do Evropy, aby lidé viděli, co se v Íránu děje, a vyslovili těm, kteří se postavili režimu, alespoň tichou podporu.

34 komentářů

Subscribe to comments with RSS.

 1. moznaprijdeijxd said, on Prosinec 30, 2009 at 21:40

  🙄 Prosím, rozešlete maily známým s kopií linku, ať se seznámí co nejvíc lidí se současnou situací.

 2. dongio said, on Prosinec 30, 2009 at 21:43

  Díky, Vladimíre.
  Poslední informace: v Íránu se očekává vyhlášení stanného práva. A úplně čerstvá informace od zdroje blízkého vládě Sjednocených arabských emirátů. Vláda odsouhlasila nákup výjimečného množství základních potravin, tak, aby se vytvořila rezerva alespoň na tři měsíce v případě, že bouře v Íránu přerostou v občanskou válku anebo v mezinárodní konflikt. Očekává se příliv uprchlíků z Íránu.

  • Viva said, on Prosinec 30, 2009 at 21:48

   Přeposlání fotek je to nejmenší…

   • dongio said, on Prosinec 30, 2009 at 21:53

    Mám v Íránu dost kamarádů, o které mám pochopitelně strach. Jeden z nich se už tři nehlásí, i když jsme byli v každodenním styku. Pevnou linku doma nezvedá ani jeho manželka. Možná utekli z Teheránu k její rodině na venkov. Doufám. Ten kamarád už měl několikrát popotahování s policií.

    • Viva said, on Prosinec 30, 2009 at 21:56

     Jak je nám to blízké – když jsme měli tu smutnou zkušenost s naší diktaturou proletariátu… Ale tam je to asi daleko drsnější…

     • dongio said, on Prosinec 30, 2009 at 21:59

      Ta situace se podobá naší zkušenosti ještě v jedné věci. Protesty proti režimu dosud nikdy nebyly tak masové, a to ani po posledních volbách. Nyní se ale pod heslem „Zabíjejí naše děti!“ připojují i lidé, kteří by si dříve netroufli.

      • Viva said, on Prosinec 30, 2009 at 22:01

       Můžeme dělat ještě něco, než jen přeposílat fotky?

 3. oldwomen said, on Prosinec 30, 2009 at 21:43

  Tož, to je nářez.

 4. Sendyman said, on Prosinec 30, 2009 at 22:28

  Sakra! Komu já můžu poslat majl, když jsem zpřetrhal všechny starý vazby a mám kontakty akorát na lidi, co to tu viděli?
  Dongio, jestli si mám vyrobit transparent a jít zítra do Bubenče, tak to udělám.
  Protestoval jsem už před čínskou i ruskou ambasádou, klidně a rád půjdu i před íránskou, když je to pro dobro věci.
  Sakra, co můžu udělat?

  • dongio said, on Prosinec 30, 2009 at 22:33

   Jo, zatím se asi nedá dělat nic, Íránci si to musí vybojovat sami.

   • Sendyman said, on Prosinec 30, 2009 at 23:13

    Ale já do tý Bubenče klidně a rád půjdu!
    Myslím, že tam nebudu sám.
    Jen mi navrhněte smysluplný heslo v angličtině a já si ho vyrobím.

    • dongio said, on Prosinec 30, 2009 at 23:16

     Fakt mě nic burcujícího nenapadá. Vždy je hrozné, když dojde na zabíjení. Proto by možná stačilo něco jako DON´T KILL PEOPLE.

     • Sendyman said, on Prosinec 30, 2009 at 23:21

      Myslím, že TOHLE stačí. Budu tam.

      • moznaprijdeijxd said, on Prosinec 30, 2009 at 23:30

       Sendy, Ty mne dycky dostaneš svou příkladnou neochvějností! 😆

       • Sendyman said, on Prosinec 30, 2009 at 23:50

        A že Ty si myslíš, že si dělám prdel, viď?
        NEDĚLÁM!!! :! 🙂

   • Sendyman said, on Prosinec 30, 2009 at 23:20

    No, já Vás nepoznávám… Zní mi to dost defétisticky (nebo, jak se to, kurva nazývá..).
    To já jsem zase bojovník!!!
    Akorát, že za ty druhý! 😀

    • dongio said, on Prosinec 30, 2009 at 23:31

     Kdepak defétismus, jen realismus!

 5. Jura, sedlák said, on Prosinec 30, 2009 at 22:47

  O situaci v Iránu jsem slyšel, samozřejmě, už z médií. Vím, že to není podstatné, ale zajímalo by mne, jestli i ta ohnivá stěna je, dongio, od vašeho přítele. Byla totiž uveřejněna jako hlavní fotka v dnešní MFdnes, jako autor uvedena PROFIMEDIA. Mám, samozejmě radost, že se někdo bouří proti diktatuře Ahmadínedžána. I když se asi nikdy nedozvíme, jestli je skutečným vládcem on, nebo některý z jejich duchovních. V prvním momentě mne napadlo tradiční americké vyhánění čerta ďáblem, takže se ve svých nadějích a úsudcích držím raději při zemi. Fotky jsou opravdu působivé hlavně svou autentičností. Pokud ta „ohnivá stěna“ není původní, přimlouvám se za její odstranění.

  • dongio said, on Prosinec 30, 2009 at 22:56

   Neříkal jsem, že mi můj kamarád poslal SVÉ fotografie. On nevyfotil ani jednu z nich. Do ulic nemůže, protože je na invalidním vozíku. Poslal mi fotky, které porůznu shromáždil, mezi nimi i fotografie agenturní. Nemůže vědět, které fotky se do ciziny dostaly a které ne. A není ani podstatné, jestli už někde uveřejněn některý z těch snímků byl nebo ne. Proto se přimlouvám za jeho ponechání, protože tyto fotky mi poslal a požádal mě o to, abych s nimi seznámil co nejvíc lidí. Nemíním do jeho výběru nijak zasahovat. Co myslíte tím vyháněním čerta ďáblem? Ti lidé nejsou zmanipulovaní Američany ani nikým jiným, těm lidem prostě došla trpělivost. Mimochodem zatčeno bylo i několik opozičních duchovních.

   • Jura, sedlák said, on Prosinec 30, 2009 at 23:33

    Myslím to tak, že jak v Íránu, Iraku či Afghanistanu měly vždy jak USA, tak Rusko, dříve SSSR, své zájmy. Podle toho pak byli různí představitelé těchto států buďto vyznamenáváni různými řády a byli pak označeni jako bojovníci za svobodu, nebo naopak teroristé a diktátoři a podporováni zbraněmi z té či oné strany. Z dosažených informací si nemůžu udělat úsudek, jestli „pouze“ lidem došla trpělivost, nebo je to zmanipulovaný boj o moc jedné politické, či náboženské skupiny proti druhé, podporované z té či oné strany. Můj úsudek zatím ovlivňuje hlavně to, že moc horší, než s Ahmadínedžánem už to asi být nemůže. Pomineme li, samozřejmě, Pol-pota nebo nedávnou vládu Talibanu v Afghanistanu. Samozřejmě, je na Vás, Vašemu příteli a Vladimírovi, co uveřejníte a co ne. Já prve pochopil, že jsou to přímo kamarádovy fotky.

    • Blue Monday said, on Prosinec 30, 2009 at 23:38

     Juro, takový politologický debaty jsou k hovnu. Mistrovat vocaď vobyčejný lidi někde v poušti – to je blbost. Voni tam nejdou proti vostrejm zbraním proto, aby se tady nad tím mudrovalo, jdou proti moci a pro SVOBODU!

     • Jura, sedlák said, on Prosinec 30, 2009 at 23:49

      Samozřejmě, že jsou k hovnu. Nikoho „nemistruju“ BM, nevím, jak jste na to přišel. Jen si prostě nejsem jist, že v těch ulicích „bojují za svobodu“, jak se to tak často ukazuje v amerických, nebo i našich či ruských zprávách či filmech. Jestli to není hlavně boj sunitů proti šíítům, či naopak. A také nevím, komu bych měl v tomto boji „fandit“. Jestli, nyní protestující strana, pak nezavede daleko přísnější pravidla pro své odpůrce, než ta stávající. Nevím a jenom nahlas uvažuju, nic víc.

      • dongio said, on Prosinec 30, 2009 at 23:57

       Ne, není to boj sunnitů proti šíítům. V Íránu těch sunnitů moc není a náboženství v tom, co se dnes v Íránu děje, nehraje vůbec žádnou roli (byť k prvním bouřím došlo při oslavách šíitského náboženského svátku). V ulicích jsou spolu věřící i bezvěrci. Ti lidé jdou proti současnému režimu, protože s ním nesouhlasí. Chtějí změnu, chtějí demokracii a hlavně chtějí svobodu. Jakkoliv vám tato slova mohou znít pateticky. Oni to však jako patos necítí. A věřte mi, že znám dost Íránců, buď v Íránu anebo žijícíh tady, abych poznal, jestli jsou někým manipulováni anebo jestli je jejich zoufalství a odhodlání skutečné.

       • Jura, sedlák said, on Prosinec 31, 2009 at 00:12

        To jsou slova, kterým se dá, vzhledem k informacím o současné vládě, věřit. Můžeme si, samozřejmě, ze srdce přát, aby se v této oblasti situace co nejvíce zklidnila a lidé se měli co nejlépe.

    • dongio said, on Prosinec 30, 2009 at 23:38

     Jistě, máte pravdu, velmoci se vždy nějak angažují anebo si alespoň později přihřejí svou polívčičku. Sami jsme toho důkazem. Rozhodně bych ale nebagatelizoval to, co se dnes v Íránu děje, jako soupeření dvou kohoutů. Ti lidé se možná časem stanou něčími loutkami, ale do ulic jdou dnes sami za sebe.

 6. Jiří Novotný said, on Prosinec 31, 2009 at 00:14

  vyhledejte si kontakty na noviny.
  Oslovte šéfredaktory a nabídněte jim originální nepublikované fotografie, „které pronikly přes informační bariéru“

  Musíte to nacpat do novin. nějaký hoax s odkazem….

 7. Jiří Novotný said, on Prosinec 31, 2009 at 00:18

  a udělejte to hned, dokud je tohle téma zajímá

  http://www.mediaoislamu.cz

 8. Mimoza said, on Prosinec 31, 2009 at 01:33

  Dongio, doufám, že Vaši přátelé budou v pořádku…
  Pamatuju, jak Ahmadínežád nedávno krvavě potlačil, asi týden trvající demonstrace, proti zmanipulovaným volbám. Do země přijela mezinárodní komise, přepočítat hlasovací lístky a za jejich zády stříleli, mlátili a zavírali demonstranty.
  Iránci si budou muset svobodu vybojovat sami. Přála bych jim, ať se jí brzy dočkají, neteče mnoho krve a budoucí vedení státu, ať nepovažuje nemuslimy, křesťany a nevěřící za nepřátele.

 9. Witch said, on Prosinec 31, 2009 at 06:38

  Máte pravdu, Dongio. Svět by se neměl omezit jenom na nějaké rachejtle a slavení. Vždycky do zpráv patří i vědomí o tom, že to někde kvasí a lidi se rvou a umírají. Je jedno, jestli fotky nafotil ten či onen, i když se mohou překrývat. Koho znudí, ten by stejně nehnul prstem.
  Zkuste, prosím, přítele přimět k aspoň heslovitému deníku, který by Vám posílal. Zprávy jsou dost zmatené a všechno, co má punc osobního zážitku, pro ten boj může udělat strašně moc.
  Držím palce Vašim přátelům, ale taky všem ostatním.

 10. dunn said, on Leden 1, 2010 at 19:40

  Hlavně si Íránci nenechte svou revoluci ukrást,tak jako my!!!

  • Sendyman said, on Leden 1, 2010 at 21:18

   Dobrý večer.
   No, to docela sedí…

 11. Mimoza said, on Leden 2, 2010 at 17:43

  Dongio, máte nějaké nové zprávy o tom, co se v Teheránu děje?


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: