Možná přijde i JXD

„HVĚZDY NA VRBĚ“ Karla Davida – Yarda Pichlík

Posted in Pichlovník by moznaprijdeijxd on 14 března, 2011

Je nejslavnější původní český muzikál, to, čemu se říká kultovní. Měl jsem možnost vidět ho kdysi 3x v původním provedení  Kabinetu Múz při brněnském HaDivadle a těžko si představit, že by se toto představení dalo udělat líp. Pak zemřela v 25 letech hlavní představitelka a všichni kolegové byli stejného názoru : bez ní to nemá cenu. Tak si jistě dovedete představit, s jakými obavami jsem 6.II. vstupoval do KD Teplice na verzi dovezenou z Prahy, divadlem Na Fidlovačce.

Nedošlo  k žádné opravdové tragédii. Nekonalo se kopčení ani předělávky za každou cenu. Překopání scénáře bylo jemné a nehluboké. Pár nových osvěžujících fórků jsem ocenil. Třeba kyblíky u stolu komise soudruhů z vejboru, když je sovětský generál častuje lahvemi vodky. Jinak se hlavně v první polovině nese děj, odehrávající se v předvečer legendárního vstupu vojsk, stejným koridorem i tempem. Tu a tam obměna – např. Jefferson Airplane nehrají „White Rabbit“, ale „Volunteers“ a Doors místo „Love Street“ dají fragment „When The Music´s Over“ – o tom později. Z ansámblu, v němž se asi mají blýskat hlavně hvězdice jako Petra Hřebíčková nebo Iva Pazderková, mě ale jednoznačně okouzlila Zuzana Vejvodová (prý se dá vidět v „Ulici“ – že bych se začal koukat ?) Má sice vlastně jen oči a pusu a kolem toho to nějaká 40-tikilová kostřička nějak drží pohromadě, ale hraje tak, že se místy může zabít nebo aspoň vícečetně vykloubit. Je to namáhavý i pro diváka. A v italském srdcervoucím „Perdono“ („Tak prázdná“) se rozjede tak, že dává na prdel nejen Yvonně Přenosilové, ale i původní Ritě Pavone. Pak se mi ještě dost líbil Marek Holý coby hlavní mužská postava Mirek. Ten božskej Kája mu fakt jde.

Tím a přestávkou končí většina kladů. V druhé polovině, při večírku s generálem, se děje jakési spadnutí řemenu, které se ovšem v pojetí nepevného scénáře a „volné zábavy“ dá očekávat. Rozdrobení do malých paralelních epizodek po celém jevišti tomuto nebezpečí poskytuje možnost.  Nutilo mě to si připomínat, že v Brně k tomu přesto nedošlo. Hodně zachraňoval soudruh generál Krutov (Pavel Nečas), který byl doslova roztomilý. Údernost a doslova drtivý dojem závěru, jak se konal v původní verzi, je ale tady asi poloviční. Ono udělá hodně už jen to, když na stůl, u něhož sedíte, vyskočí ruskej generál a proti němu Jim Morrison a řve mu do ksichtu „Not To Touch The Earth“. Fidlovačkový Morrison (Lukáš Pečenka) je, jak jsem na toto své téměř duševní dvojče háklivej, bohužel směšná figurka. Asi moudře je po celý večer až vzadu za jakousi mříží, ale to, co z něj leze, má občas s J. M. málo společného. Brněnský Ján Martinkovič, frontman Doors Revivalu, má Jima hodně v krvi, odposlouchaně i odkoukaně z živých verzí a asi by se nikdy nedopustil úletů do rejstříků Morrisonovi zcela cizích. Třeba někdo řekne, že nebylo účelem Morrisona kopírovat. Ale pak se tedy neměl jmenovat Morrison.

Tak je to ke konci nějak do ztracena, ale dovedu si představit, že tomu, kdo neviděl Brňáky, se mohlo představení líbit i docela hodně. Já už se holt od těch vzpomínek neodpoutám. A ne, abyste si mysleli, že  vychytávám mouchy jen proto, že se tady na rozdíl od původního provedení v druhé půli netočilo pro diváky pivo zdarma !

Jedna odpověď

Subscribe to comments with RSS.

  1. moznaprijdeijxd said, on 14 března, 2011 at 22:16

    🙂


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: